The Legendary Pink Dots

Brytyjsko-holenderski zespół rockowy z kręgu rocka alternatywnego i psychodelicznego istniejący od 1980. Zespół powstał w sierpniu 1980 w angielskim mieście Ilford.
The Legendary Pink Dots od początku lat 90. cieszy się w Polsce statusem zespołu kultowego. Do popularyzacji muzyki LPD przyczyniły się radiowe audycje Tomasza Beksińskiego, który (głównie w radiowej Trójce) prezentował kolejne płyty oraz interpretacje i własne tłumaczenia tekstów. Środkowy fragment utworu Neon Mariners z płyty Any Day Now otwierał nocne audycje Beksińskiego.
Po śmierci Tomasza Beksińskiego ukazała się w 2001 polska edycja płyt The Legendary Pink Dots dedykowana przez zespół dziennikarzowi. Płytom towarzyszyły nowe okładki autorstwa jego ojca, Zdzisława Beksińskiego, oraz polskie tłumaczenia wszystkich tekstów. Innym tłumaczem tekstów zespołu i aktywnym uczestnikiem społeczności fanów LPD był zamordowany w 1997 Michał Łysek. Tomasz Beksiński twierdził, że przetłumaczony przez Michała utwór "Blasto" był rodzajem proroctwa na temat jego śmierci. Zes pół na koncercie w Warszawie zadedykował Michałowi utwór "Spike".

24.09.2007, Blue Note