27.04.2012 // Klub Barka, Piła

Pięć Dwa (52 Dębiec)

Pięć Dwa (Deep i Hans, również jako 52 Dębiec) to jedna z najbardziej znanych neo-hip-hopowych formacji w Polsce. W swej twórczości nie boją się eksperymentów i z powodzeniem łączą różne style muzyczne.

Przełomowy w ich twórczości album "T.R.I.P." jest bardzo ambitnym połączeniem współczesnej muzyki i poetyckich tekstów, które sięga do najlepszych tradycji polskiej twórczości muzycznej. I tak jak pop ma swoją Marię Peszek i Czesława Mozila, tak hip-hop doczekał się czegoś co być może wyrasta z tradycji ulicznego rymowania jednak ewoluowało w jakiś bardzo wyrafinowany, przejmujący, zaangażowany społecznie i egzystencjalnie byt muzyczny. Niewątpliwym sukcesem zespołu, który odciął się od plastikowej twórczości, która zalewa od kilku lat rynek muzyczny w Polsce, jest fakt, że ich single promujące najnowsze albumy (T.R.I.P. oraz Hans Solo "8") mimo wszystko trafiają na rotację telewizyjnych i radiowych stacji muzycznych.

Artyści wychodzą poza ramy polskiego Hip-hopu. Nie boją się kolaboracji ze sceną rock-metalową, o czym świadczy choćby wspólny singiel z The Old Cinema "Rise Up", czy też fakt że od marca 2011 Hans jest również wokalistą Luxtorpedy - zespołu założonego przez Roberta "Litzę" Friedricha. Muzycy również robią krok w kierunku trip-hopu, zahaczają o elektroniczne brzmienia, kłaniają się muzyce filmowej, próbują romansować z jazzem i swingiem a także uśmiechają się do chilloutu. Pojawiają się żywe instrumenty, kwartet jazzowy, kobiece i męskie wokale. Nie pozwalają się jednoznacznie określić, ani tym bardziej zaszufladkować. Ich twórczość jest propozycją dla tych wszystkich, którzy nie zamykają się na muzykę i cały czas gotowi są szukać czegoś więcej.

Po świetnie przyjętym albumie "T.R.I.P." i "Hans Solo - 8", artyści pracują nad kolejnym krążkiem. Jak sami mówią: "Nowy album będzie najprawdopodobniej połączeniem tego co zawsze było dla nas najlepsze i najbardziej inspirujące w surowym brzmieniu klasycznego rapu przełomu lat 80' i 90', przełamane tym co inspirowało nas przy pracy na Tripem, czyli brzmienie, rozbudowana muzyka i niepowtarzalny klimat produkcji spod znaku trip-hop."

 

Bilety:
19 pln (przedsprzedaż)
25 pln (w dniu koncertu)