13.11.2010 // Warszawa,
                      Powiększenie
14.11.2010 // Poznań, Blue Note

 

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

13.11.2010 // Warszawa, Powiększenie
14.11.2010 // Poznań, Blue Note

Holenderski zespół grający nowoczesny jazz połączony z elektroniką i ambientem. Jego styl - zainspirowany  starymi filmami mistrzów kinematografii (m.in. "Nosferatu - symfonia grozy" czy legendarny "Metropolis ") - charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią. Po ubiegłorocznych, rewelacyjnie przyjętych koncertach w Poznaniu i w Krakowie, TKDE powraca do Polski z perkusistą Balazsem Pandi, którego można było usłyszeć także z takimi formacjami jak Merzbow, Otto von Schirach czy Venetian Snares oraz trębaczem z Múm - Eirikurem Orri Olafssonem.

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble tworzy trudną do nazwania mieszankę jazzu, elektroniki i ambientu. Holendrzy czerpią inspiracje muzyczne z klasycznej kinematografii. Odwołują się do niemieckiego ekspresjonizmu i surrealistycznych animacji Jana Svankmayera, co doskonale odzwierciedla mroczna i zawiesista struktura ich utworów, opartych na niespokojnych harmoniach. Od początku swojej działalności grupa wywołuje spór wśród krytyków o granice między jazzem i elektroniką. Cztery lata temu ukazał się ich pierwszy album nakładem oficyny Planet Mu. W zeszłym roku zespół promował swoją druga płytę "Here Be Dragons" zrealizowaną tym razem dla berlińskiego labelu Ad Noiseam.

Muzyka TKDE, mimo iż wyrosła na bazie jazzu, charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią, uzyskiwaną głównie za sprawą instrumentów klawiszowych, puzonu, skrzypiec oraz efektów elektronicznych.
Wszystkie te elementy tworzą dźwiękowe, abstrakcyjne obrazy filmowe. Zabierają w daleką podróż dającą niezatarte wrażenie uczestnictwa w muzycznym misterium.

Połączenie jazzu z ambientowymi pasażami i post-rockowa energia The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble niepokoi,  i pobudza, nie pozostawiając słuchacza obojętnym.

13.11.2010 Warszawa, Powiększenie
ul. Nowy Świat 27, Warszawa
Bilety:
40 pln do 30.09, 50 pln od 1.10, 60 pln w dniu koncertu
           
Powiększenie, Ticketportal.pl, bilety@artwerk.pl

14.11.2010 Poznań, Blue Note
ul. Kościuszki 76/78, (gmach C.K. Zamek), Poznań
Bilety: 40 pln do 30.09, 50 pln od 1.10, 60 pln w dniu koncertu
            CiM, Rock Long Luck, Carton Shop, Blue Note, Ticketportal.pl, bilety@artwerk.pl