18.09.2010 // Poznan, Blue Note

Hanne Hukkelberg

Sobota, 18 września 2010
Blue Note
ul. Kościuszki 76/78, (gmach C.K. Zamek), Poznań

Norweska piosenkarka, multiinstrumentalistka i autorka tekstów, porównywana do  Bjork.

Jej muzyka kojarzy się ze skandynawskim klimatem i krajobrazem. Jest surowa i zimna, z zaskakującymi, dramatycznymi wręcz zwrotami akcji. Hanne Hukkelberg flirtuje z piosenkową konwencją, nadając jej nastroju pozornej niedbałości czy przypadkowości. Jednak wszystko jest w jej muzyce znakomicie przemyślane, a wokalistka z dużą pewnością siebie przyciąga słuchacza, intrygując zarówno magnetyzującą barwą głosu, jak i kompozytorskim kunsztem kolejnych utworów.
 
Hanne Hukkelberg, dorastając w rodzinie muzyków, zaczęła grać i śpiewać już jako dziecko, czego naturalną konsekwencją było przejście przez wiele faz twórczych i fascynacji muzycznych, poczynając od klasyki, poprzez pop, muzykę chóralną, industrialną, doom metal, punk, indie rock, a kończąc na jazzie i swobodnej improwizacji.
 
Utwory utrwalone na jej ostatnim albumie ?Blood From The Stone? (2009), pisane były w w małej wiosce na norweskiej wyspie Senja oraz w Berlinie. Jak twierdzi Hanne, było to dla niej szczególne doświadczenie, ponieważ pozwoliło jej zestawić wrażenia dźwiękowe pochodzące z dwóch zupełnie odmiennych przestrzeni: świata absolutnej ciszy oraz miejskiego zgiełku. Obydwa wpłynęły na nią w zupełnie odmienny sposob, co więcej - dały niejako ?skrzyżowany? efekt: to właśnie w  norweskiej wiosce rodziła się w niej potrzeba tworzenia głośnych, mocnych utworów, w Berlinie zaś powstawały kompozycje bardziej nastrojowe, stonowane.
Dla stworzenia unikalnego brzmienia, Hanne kompiluje w swoich nagraniach zarówno tradycyjne jak i niekonwencjonalne dźwięki. Słychać w nich zatem odgłosy pociągu, mew, szczekania psów, stukotu kamieni, czy trzaskających lodówek.