07.11.2009 // Poznań,
                      Pod Pretekstem

Frank Parker i Maciej Fortuna Project

07.11.2009 // Poznań, Pod Pretekstem

 

Koncert niezwykłego polsko-amerykańskiego projekt jazzowego, w ramach wielkiej jesiennej trasy koncertowej to kolejna odsłona muzyki firmowanej nazwiskiem amerykańskiego perkusisty Franka Parkera, a tym samym dawka energetycznego jazzu  i improwizacji na najwyższym poziomie. Wydanie drugie, poprawione.
Frank Parker&Maciej Fortuna Project powstał na bazie wcześniejszej grupy, utworzonej na potrzeby bardzo spontanicznej trasy koncertowej pod szyldem Jazz Inside, mającej miejsce wiosną tego roku. Wtedy to Frank Parker przyjechał po raz pierwszy na koncerty, grane pod własnym nazwiskiem (wcześniej zawitał do Poznania w ramach Made in Chicago jako perkusista Dee Alexander i spotkał przy tej okazji  wokalistkę, która poznała go z trębaczem Maciejem Fortuną).
Na trasie jednak okazało się, że formuła, jaką pierwotnie zakładało Jazz Inside (mieszkanka jazzu i soul, projekt oparty na standardach i towarzyszeniem wokalu), kompletnie się nie sprawdza, gdyż partie instrumentalne przerastają wokalne, a muzycy zwyczajne nie mieszczą się zamkniętej formule piosenkowej. Pomimo paru nieporozumień i chwil grozy (m.in. wypadek samochodowy), Frank Parker zdecydował się powrócić do Polski i kontynuować projekt, zmieniając nieco skład osobowy (dołączył znakomity Andrzej Święs) i nazwę, dodając do niej nazwisko polskiego trębacza. Jak słusznie zauważył, ich nazwiska stanowią jak na razie jedyne elementy stałe projektu. Reszta zależy od przypadku, nastroju oraz kalendarza muzyków współpracujących.
Dlatego na trasie grają wymiennie z dwoma pianistami: Przemysławem Raminiakiem oraz  Larrym Porterem (nowojorczyk, grał z czołówką jazzu światowego, m.in. Chetem Bakerem, od lat studiuje też muzykę Wschodu, grywa także na rebabie).
W ten sposób jazzowe  laboratorium Parkera i Fortuny wzbogaci się z pewnością o nowe brzmienia i spowoduje, że każdy koncert będzie nieco inny. Płytę, nagraną po trasie, zarejestrują w piątkę, z dwoma pianistami, gdyż każdy z nich z pewnością wniesie inną jakość muzyczną, a o to właśnie chodzi w tym projekcie.
Skład poznańskiego koncertu:
Frank Parker ? perkusja, Maciej Fortuna ? trąbka, fluegelhorn, Przemysław Raminiak ? fortepian, Andrzej Święs ? kontrabas.
Jesienną trasę FP&MF Project odbywa pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia, miesięcznika Jazz Forum, portalu Diapazon oraz Polskiego Portalu Kultury O.pl i Radia PiK w Bydgoszczy (uzupełnię niebawem o kolejne). Sponsorami trasy są Avant Drum Shop (www.drumshop.pl) oraz MJP Druk, organizatorem Wytwórnia Logosu.
Miejsca koncertów i wszystkie aktualności oraz muzyka dostępne są na www.myspace.com/fpmfproject

www.myspace.com/fpmfproject
www.maciejfortuna.pl
www.myspace.com/frankparkermusicgroup
www.eastwestmusic.net
www.soundcheck.pl
www.myspace.com/rggtrio

Patronat nad polską trasą objęli: Program Drugi Polskiego Radia, oraz Radio PiK, Jazz Forum, Diapazon oraz  portale: Serpent.pl, O.pl Polski Portal Kultury i MojeMiasto, sponsorzy to Avant Drum Shop (www.drumshop.pl) MJP Druk oraz Estrada Poznańska, organizatorem jest Wytwórnia Logosu.
Poznański koncert organizuje ArtWerk,
sponsor: Pyra Bar

start: 19:00
Bilety: 30 (miejsca siedzące) i 20 (wejściówki)
Do nabycia: Pod Pretekstem, CIM i RockLongLuck